Zamknij
 

QUIZ

Czy wiesz wszystko na temat najpopularniejszej myszy na świecie? Sprawdź się w quizie! 

ROZWIĄŻ QUIZ

Średnia ocena czytelników:
-
Drukarka Star
Drukarka Star
14.02.2018, 16:49, odsłon: 765
O tym, że na polskim rynku drukarek zdecydowanie dominuje firma Star, wiedzą już wszyscy zainteresowani. Logika faktów dokonanych jest oczywista i dzisiaj, będąc w Polsce, należy ze szczególną uwagą śledzić linię produkcyjną firmy Star. Chociażby nawet jej wyroby nie zawsze dominowały na znaczących rynkach zachodnich, będą one miały ułatwioną drogę do polskich nabywców. 

W tej rubryce omówiono już kilka drukarek laserowych. Firma Star nie spieszyła się z produkcją urządzeń podobnej klasy, dając się tutaj ubiec wielu konkurentom, niejednokrotnie mniej znaczącym. Dłużej zwlekać nie było można i oto mamy drukarkę laserową tego samego producenta, co popularnej NL-10 czy SG-15. Wszystko wskazuje jednak, że firma Star mimo wszystko nie traciła czasu. Jej nowa drukarka sprawia bowiem wrażenie urządzenia dopracowanego i wolnego od wielu „chorób dziecinnych” , pospolitych w naprędce konstruowanych wyrobach niektórych innych firm. Laser Printer 8 jest w założeniu urządzeniem popularnym w swej klasie, na co wskazuje wyraźnie niezbyt wygórowana cena.

Co za tym idzie, podstawowe parametry są standardowe: rozdzielczość 300 punktów na cal i prędkość druku 8 stronic na minutę. Podobieństwo parametrów w drukarkach tej klasy jest uderzające, ale ma ono swą przyczynę: drukarki te w większości są oparte na podobnym module mechaniczno-optycznym firmy Canon lub jego naśladownictwie. Laser Printer 8 także posiada moduł marki Canon. Tym niemniej jest to moduł bardziej nowoczesny niż w innych, podobnych drukarkach i operujący m.in. tonerem o drobniejszym ziarnie. Ma to naturalnie swoje odbicie w dość wysokiej jakości druku, kontrastowej i klarownej, nie pozostawiającej w zasadzie przy tej rozdzielczości nic do życzenia.

Drukarka * ma rozmiary 480x 490x 320 mm i waży ok. 20 KB. Pojemność pamięci operacyjnej wynosi już w wersji podstawowej 1 MB, co należy uważać za rozsądne minimum. U konkurencji wbudowane jest często tylko 500 KB, co nie zawsze wystarcza i pociąga za sobą w przyszłości kosztowną rozbudowę. W razie potrzeby można zresztą rozbudować pamięć do 2 MB. Standardowo wbudowane są oba Interfejsy: szełegowy i równoległy. Ważnym atutem drukarki jest łatwa obsługa. Zakładanie kasety z papierem i samego papieru do kasety jest proste, podobnie jak wymiana bębna i tonera. Pojemność kasety wynosi 200 arkuszy. Pulpit z przyciskami i wyświetlaczem LCD pozwala dzięki wielopoziomowemu menu sprawnie wybrać praktycznie wszystkie parametry eksploatacyjne, włącznie z trybem emulacji. Na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu pojawiają się też komunikaty eksploatacyjne i meldunki o błędach.

Drukarka może emulować cztery popularne drukarki: mozaikowe Epson Ex-800 oraz IBM-Proprinter, margaretkową Diablo 630 oraz laserową Hewlett-Packard LaserJet Plus. Ta ostatnia drukarka stanowi . w swojej klasie nieformalny, ale ważki standard, na który orientują się inni wytwórcy. Znaczną większość programów, przewidujących korzystanie z drukarki laserowej. ma w zestawie drukarek LaserJet Plus. Co za tym idzie, nie powinno być kłopotów z dopasowaniem Laser Printer 8 do prawie całego istniejącego oprogramowania, niezależnie od tego, czy przewiduje , ono możliwość obsługi drukarek laserowych, czy tylko konwencjonalnych mozaikowych i czcionkowych. Na stałe wbudowane sąwdrukarkę 4 kroje pisma, możliwe do stosowania w poprzek i wzdłuż stronicy (obrót o 90 stopni). Następnych sześć można zainstalować za pomocą dołączanych z zewnątrz modułów. Oprócz tego jest oczywiście możliwe programowe ładowanie krojów pisma, podobnie jak w oryginalnej drukarce LaserJet Plus.

Pewnym mankamentem drukarki jest z pewnością brak języka PostScript, przydatnego w bardziej zaawansowanych zastosowaniach, głównie z dziedziny Desktop Publishing, ale trudno wymagać go od urządzeń tej klasy cenowej. Prawie wszystkie popularne programy tej kategorii mogązresztą także współpracować z LaserJet Plus, aczkolwiek przeważnie kosztem utraty niektórych „bajerów” , jak np. płynne skalowanie stronic. Pierwsze egzemplarze drukarki Star Laser Printer 8 można już obejrzeć w Polsce. Wydaje się, że w ślad za prawdziwą „inwazją” mikrokomputerów i kserokopiarek do naszych przedsiębiorstw zawitają też drukarki laserowe. W końcu są one spowinowacone z obydwiema kategoriami sprzętu, a pod względem cenowym także się do nich szybko dopasowują...

Tagi: drukarka, laser, star
Komentarze
Brak komentarzy.
Napisz tutaj swój komentarz:
Aby ocenić materiał, musisz się zalogować